Historie Lukavecké bandy

První písemná zmínka o Lukavecké bandě je datována k 28.2.2007, kdy tehdy ještě 15-letý mladík jménem Vojtěch Maleňák přichází s nápadem vytvořit internetové stránky, na kterých by byly umísťovány fotografie z volnočasových aktivit místní Lukavecké mládeže. Svůj nápad v tomto dni realizuje avšak s nedostatkem zkušeností v tomto oboru se obrací s pomocí na svého kamaráda Martina Holaina. Ten se následně vrhá do vytváření formátu a obsahu stránek. Tato aktivita ho natolik učarovala, že se jí nadále ujímá a v poměrně kratkých intervalech se snaží stránky aktualizovat a doplňovat o nový a zajímavý obsah. Mezi první příspěvky na webu patří především fotografie z narozeninových oslav, zahradních párty a různých kuriózních akcí. Stránky s názvem Lukavecká banda se velice rychle dostaly do povědomí všech místních občanů, což ne vždy přinášelo pozitivní ohlas. Část Lukavecké komunity nechápala princip zábavy místní mládeže a tak Lukavcem často putovaly dodnes úsměvné teorie a zvěsti. S odstupem času na tomto webu přibývaly stále více reportáže z místních tradic a kulturních akcí, za čímž stojí především nová záliba M.H v digitální fotografii. Zároveň s rostoucím věkem lidí kolem Lukavecké bandy začalo ubývat fotografií s pubertálním obsahem. V průběhu několika let byl pojem Lukavecká banda chápán jako klub či základna mladých Lukavjáků.

Velkým milníkem je 13. říjen roku 2007, kdy Lukavecká banda pořádá svou první neoficiální akci pro veřejnost, zejména pro děti. Akce se jmenovala Lukavecká drakiáda. Organizace a příprav se ujala skupinka asi 5 lidí. Akce se těšila úspěchu, což tvůrce motivovalo i k pořádání druhého ročníku, který už navštívilo daleko více návštěvníků. V následujících letech se však akce již nekonala. Důvodem byla především časová zaneprázdněnost studiem a jinými aktivitami některých členů. V následujících letech se lidé z LB začaly zapojovat do aktivit místních organizací a složek. Jednalo se především o tradiční Lukavecké končiny a také ukončení prázdnin pro děti.

Dalším významným obdobím je léto roku 2008, kdy se parta z Lukavecké bandy snaží uspět ve velké letní videosoutěži největšího českého online aukčního portálu. 14 dní pilné práce s natáčením jejich klipu s názvem Aukrovec nakonec přineslo své ovoce. Již během natáčení byl tento projekt bezpochyby nejdiskutovanější věcí v Lukavci. Ještě větší rozruch nastal, když tento amatérský klip i přes početnou a silnou konkurenci vyhrál první místo. Následující dění včetně nezapomenutelné dvoutýdenní dovolené celého štábu u moře tuto partu Lukavecké bandy velmi scelilo a vytvořilo silné základy pro další spolupráci.

Dalším a zřejmě nejvýznamnějším milníkem v histori LB je rok 2011, kdy se mezi Lukaveckými obyvateli a také místními organizacemi začaly objevovat neshody a konflikty související s pořádáním a rušením některých dlouholetých akcí. Tato velice diskutovaná situace byla velkým impulsem pro Lukaveckou bandu, která se rozhodla postavit na nohy a sama zorganizovat jednu veřejnou akci. Touto akcí bylo tradiční ukončení prázdnin pro děti, které se v roce 2011 nemělo konat. Důvodem bylo časové zaneprázdnění hlavních organizátorů této akce. Lukavecká banda se rozhodla pomoci a požádala vedení osadního výboru o svěření této akce. Na přípravách se podílelo téměř 30 dobrovolníků a díky nadšení, dobrému počasí ale hlavně zájmu návštěvníků se akce maximálně vydařila. Nadšení ze spolupráce a pozitivních ohlasů už nemohlo přinést nic jiného, než několik jednání a diskuzí, jejichž výsledkem bylo založení občanského sdružení Lukavecká banda. V následujícím roce 2012 začala první sezóna aktivit nové organizace. Naši následující cestu můžete sledovat dále v kronice Lukavecké bandy…

Novinky na webu »

Nejbližší akce »

Počítadlo návštěv »

Dnes11
Včera8
Tento týden79
Tento měsíc223
Celkem16745

copyright Nipper